Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Ці ёсьць Беларусы насам рэч..

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> О Беларуси-Польше-Украине на родном языке
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Надзея

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 9:19 am    Заголовок сообщения: Ці ёсьць Беларусы насам рэч.. Ответить с цитатой

Назва Беларусь і беларусы , як усім вядома ,з'явілася толькі ў XIX ст.
Дык каго ж назвалі беларусамі??
А ўжо ніхто не памятае..
Расейцы(і у нечым ўжо і нашы падручнікі) кажуць што Беларусь гэта кавалачак расеі, а мова наша - гэта расейская ,але трошкі Украіназаваная.. (алеж ,прабачце, ні слова не разумеюць амаль што ,калі з йімі на беларускай пачнеш..), і што ўсе мы славяне і павінны жыць разам адной краінай наогул..
Некаторыя беларусы кажуць, што гэта мы на самой справе Літва (ці Літува яшчэ называюць) а сенняшнія літоўцы - гэта раней была жменя Жмудзінаў, якія потым скарысталіся хвілінай і ўзялі сабе нашу назву (ну да.., а палякі сьцяг і так далей..)

Усе гэтыя меркаванні.. я іх не ганьбую .., але стаўлю пад вялікае сумненне.. але толькі таму ,што сама ня ведяю.. як было насам рэч..(Дзеля гэтага трэба вельмі добра ведаць гісторыю непрадузятую гісторыю) і культуру ўсіх гэтых народаў..)

Я лічу, трэба разабрацца)
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Prokop

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 11:45 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Добры ўсім дзень. У мяне ёсць невялшкае пытанне. Мы тут павінны размаўляць па-беларуску, ці па-старабеларуску???!!
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 4:34 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Prokop писал(а):
Мы тут павінны размаўляць па-беларуску, ці па-старабеларуску???!!

Не падабаецца мне слова павінны, а калі ёсць жаданьне то размаўляй і па-старабеларуску...

Kadaffe

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 5:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Надзея писал(а):
Я лічу, трэба разабрацца)

Так, трэба...

dvarf

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 7:48 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

У гісторыкаў ёсьць шмат поглядаў на паходжаньне беларусаў (чытай: людзей, што жылі на пэўнай тэрыторыі). Асабіста мне падабаецца балцка-крывіцкая вэрсія. А "Беларусь" і "беларусаў" прыдумалі ў пачатку 20га стагодзьдзя. І нават яшчэ тады, тыя ж расейцы называлі нас ліцьвінамі. І той жа Міцкевіч пісаў пра наваградчыну "O Litwa, ojczyzna moja..."

Prokop
А што вы разумееце пад старабеларускай мовай?

Kadaffe

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 9:20 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

І гарады таксама называлі Літовскімі.. напрыклад Менск Літовскі, Берасць Літовскі.

Последний раз редактировалось: Kadaffe (Вс Янв 14, 2007 4:01 am), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Kadaffe

СообщениеДобавлено: Пн Сен 25, 2006 9:31 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

dvarf писал(а):
Prokop

А што вы разумееце пад старабеларускай мовай?

На колькі я зразумеў.. ідзе гаворка пра мову якая склалася прыблізна ў 13-14 ст.

Калыханка

СообщениеДобавлено: Вт Сен 26, 2006 6:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

У эссэ У.Арлова да кнігі “Невядомая Беларусь” выказваюцца такія факты: “ліцвінам лічыў сябе В. Дунін-Марцінкевіч, Літвой называў сваю Радзіму Кастусь Каліноўскі. Назвы “Беларусь”і “беларусы” (доўгі час так называлі толькі ўсходнебеларускія землі – смаленкую, Віцебскую і Магілеўскую губерніі) для абазначэння ўсей тэрыторыі і ўсяго насельніцтва нашай сучаснай краіны распаўсюдзіліся вельмі позна – толькі ў 19 ст. Гэтаму садзейнічалі царскія ўлады: у этноніме “беларусы” сцвярджалася набліжанасць да тэрміну “рускія”, што цалкам адпавядала русіфікатарскай палітыцы. З другога боку, па тых жа меркаваннях царская адміністрацыя не перашкаджала ўмацаванню назвы “Літва” і “літоўцы” за балтскімі землямі былога ВКЛ у перыяд літоўскага нацыянальнага адраджэння ў канцы 19 ст….. “Прыватызацыя” гістарычнай спадчыны ВКЛ выключна літоўцамі паслядова падтрымлівалася ў савецкі час Масквой. Прычына таму – перадача Сталіным у 1939г былой сталіцы ВКЛ Вільні з саставу БССР у Літву”
Больш падрабязна пра “спрэчкі за літоўска-беларускую Айчыну” ў амерыкансага спецыяліста Timoty Snyder. The reconstruction of nations. Poland,. Ukraine,Lithuania, Belarus. 1569 – 1999. Yale University, 2003.
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение MSN Messenger
czez

СообщениеДобавлено: Вс Июл 29, 2007 10:21 am    Заголовок сообщения: Прыв Ответить с цитатой

Хацеу бы далучыцца да паважанага грона суайчыннiкау i вельмi рады што ёсьць з кiм пагутарыць але у мяне ня мае беларускай клявiятуры таму трохi цяжкавата пiсаць
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
West

СообщениеДобавлено: Вт Июл 31, 2007 1:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

http://pl.youtube.com/watch?v=UjuMFHg8SF8 Rolling Eyes Laughing Rolling Eyes Laughing Confused
Ая

СообщениеДобавлено: Чт Сен 20, 2007 12:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вельмi усхваляваная утворамi *Песьнi свабоды*.
Кожны твор ,зроблены маладымi выканауцамi Беларусi,трэбуе зразумення сучастнага погляду моладзi на сытуацыю на Беларусi.
на мой погляд песнi з грунтоуным зместам.
Czyrvonym pa Biełamu.Nie Żądaju
Кася Камоцкая .Мая краiна.
Партызанская школа.Не!
ULIS.Радыё Свабода
Splenetic+Шаман.Менталитэт.
Нестандартны Варыянт+IQ-48Лявон Вольски.Паветраны шар.

( прабачце,не мам беларускага транслiту)
http://music.fromby.net/sliberty/
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> О Беларуси-Польше-Украине на родном языке Часовой пояс: GMT + 1
Страница 1 из 1

Перейти: