Список форумов Поговорим о Польше Поговорим о Польше
Уютный форум о Польше и не только - www.forum.opolshe.ru

FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Wladimir Kirianow, Владимир Кирьянов (wywiady, nagrania)
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  След.

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 11:50 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ad.Agata

Utknęliśmy w martwym punkcie i dopiero zupełna zmiana sceny politycznej w obu krajach MOŻE by coś zmieniła.

Nie wiem jak w Rosji ale u nas zmiana sceny nie nastąpiła od okrągłego stołu, te same twarze, ten sam sposób "ratowania" Polski, czyli wielka wyprzedaż(wielka wyprz w plusie)-WSZYSTKO PO 4ZŁ Laughing . Są tylko odnowione nazwy i przetasowani- zawsze Ci sami ludzie. Trzeba wymienić kulisy a to by się sprowadzało do wymiany rządu USA i Brukselki.

Takie są uroki demokracji - ludzie jakoś się dogadują, ale politycy niekoniecznie.

O demonokracji ktoś śmiesznie powiedział, że; "mówisz w niej co chcesz a robisz co Ci każą". Ja tylko uzupełnię, że z tym mówieniem co się chce różnie bywa, weźmy takiego Batera....ale to nie jest przypadek odosobniony. Smile
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 12:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Z doświadczenia wiemy, że rodzaj sceny politycznej w Rosji nie wpływa specjalnie na nic. Z Rosją muszą się dogadywać wszyscy. Rozmawiano zawsze z ZSSR (a wiemy, co to był za kraj), rozmawiano z Jelcynem, rozmawiają z Putinem i Miedwiediewym. Kraje, którym na tym zależy, lub kraje normalne nie zapomniały jeszcze o tym czym jest prawdziwa dyplomacja. Każdy w tej grze chce mieć jakiś zysk, a Rosja wciąż ma wiele rzeczy do zaoferowania. W końcu mówimy o największym kraju na świecie.

W Polsce ci którzy doszli do władzy dzięki retoryce antyrosyjskiej nigdy nie zmienią stanowiską, to by była zdrada. Z kolei normalna opozycja nic nie może zrobić, bo zostaną nazwana pachołkami Putina. To jest błędne koło...

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 12:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

W Polsce ci którzy doszli do władzy dzięki retoryce antyrosyjskiej nigdy nie zmienią stanowiską, to by była zdrada. Z kolei normalna opozycja nic nie może zrobić, bo zostaną nazwana pachołkami Putina. To jest błędne koło...

Poprostu okrągłostołowcy wstrzelili się we właściwym czasie, mianowicie Naród po 1989 roku miał dość ZSRR i bardzo chciał się zbliżyć do zachodu. Myśmy mieli, podobnie jak Wy kompleks zachodu, to co się widziało na amerykańskich filmach-bogactwo, eleganckie produkty...rozumiesz, tylko to nam w głowie szumiało-dogonić zachód, mieć te wszystkie kolorowe rzeczy, a tu było tak szaro. Nie było komu wskazać nam racjonalnej polityki. Z łatwością narzucono Polakom, że dobre stosunki możemy mieć tylko z zachodem, bo Rosja wszystko chce nam zabrać, jak było za komuny. Nie wiem czy pamiętasz ale tutaj działy się niesamowite, niekontrolowane handelki Polaków z Rosjanami, nie tylko na stadionie w Wa-wie. Powstawały drobne firmy rzemieślnicze produkujące tylko dla Ruskich, ci przywozili tu różne rzeczy, trochę tandety za grosze, trochę fajnych rzeczy i wywozili stąd nasze towary. Nie spodobało się to tym przy żłobie i uszczelnili granicę. Masa firm poleciała na pysk. Teraz handlują tu markety, jest estetyczniej, ale pieniądze wpływają do obcej kieszeni.
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 12:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

"To, co mówią Rosjanie, jest niedopuszczalne"
ROSJA: POLSKA ROZBIERAŁA CZECHOSŁOWACJĘ Z HITLEREM

Wersja skrócona: http://www.tvn24.pl/-1,1616791,0,1,to--co-mowia-rosjanie--jest-niedopuszczalne,wiadomosc.html

Prawie pełna wersja: http://rutube.ru/tracks/2323743.html?v=2dde94e7fc8604461be19e038687b502

Наши сайты: Варшава По-Русски - www.warsaw.ru , Русский Курьер Варшавы - www.rkw.3w.pl или www.kurier.opolshe.ru, Наши в Польше - www.rosjanie.pl и форум: www.forum.opolshe.ru, фейсбук: https://www.facebook.com/warsaw.ru/

Последний раз редактировалось: Rain (Чт Сен 03, 2009 12:36 am), всего редактировалось 1 раз
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 12:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Sad Sad Sad

Последний раз редактировалось: Mirek (Пт Авг 28, 2009 7:01 pm), всего редактировалось 1 раз
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 12:57 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Tu trzebaby zmienić menatalność Polaków, niestety nie dorosliśmy jeszcze do demokracji. Łamanie wolności słowa przejsawia się także np. w szkołach. W liceum miałam nauczyciela historii, u którego dostawało się piątkę, gdy odpowiadało się zgodnie z jego poglądami. W przeciwnym razie najwyżej 4 i dodatkowo jako bonus publiczna kompromitacja.
Poza tym podręczniki są skonsultowane ze stroną niemiecką, ale nie rosyjską. Jak porównywałam historię Polski i Rosji, to równice były juz za czasów pierwszych Rurykowiczów. Ale tu potrzeba kompromisów, a nie upartego stawiania na swoim.
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 2:28 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Wszędzie to samo...
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 7:09 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Moja spiskowa teoria jest taka, że ktoś świadomie nas na siebie napuszcza od wieków. Dla czego prywatnie Polacy i Rosjanie się dogadują , handlują ze sobą, Rusy i Polaki piją wódę? Czemu więc góra jedna i druga stroszy piórka i bije pianę? Tego nawet najstarsi górale nie wiedzą.
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 7:33 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mirek писал(а):
Moja spiskowa teoria jest taka, że ktoś świadomie nas na siebie napuszcza od wieków. Dla czego prywatnie Polacy i Rosjanie się dogadują , handlują ze sobą, Rusy i Polaki piją wódę? Czemu więc góra jedna i druga stroszy piórka i bije pianę? Tego nawet najstarsi górale nie wiedzą.

Fakt, że od wieków w stosunkach między obu krajami jest wiele sprzeczności. Wystarczy spojrzeć na literaturę. Z jednej strony negatywnie byli przedstawiani i Rosjanie w polskiej (Moskale) i Polacy w rosyjskiej (judasze słowiańszczyzny), ale z drugiej strony wielu pisarzy się przyjaźniło.
Ale może jest też tak, że ponieważ wszyscy jesteśmy członkami tej samej, słowiańskiej rodziny, to wiele ogólnych cech narodowych nas łączy i niektóre z nich prowadzą do różnych bezsensownych sporów.
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 7:38 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Nie jest tak. Różnica polega na cywilizacji i religii. My należymy do cywilizacji łacińskiej, oni nie. Jednak wierzę w Rosję, bo wiem, że ona się odmieni. Założył bym się ale mogę nie dożyć wygranej. Laughing Laughing Laughing
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 7:49 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Mirek писал(а):
Założył bym się ale mogę nie dożyć wygranej.

Nawet jest to wielce prawdopodobne Smile
Mirek писал(а):
My należymy do cywilizacji łacińskiej, oni nie. Jednak wierzę w Rosję, bo wiem, że ona się odmieni.

To nas wieki temu podzieliło, ale jednak jakieś podobieństwa na pewno istnieją.
Mirek

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 8:16 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Co jest prawdopodobne, żebym się założył? Czy dożył?

Podobieństw jest mnóstwo i dla tego będzie dobrze.(tylko nie wiadomo komu Laughing Laughing Laughing )
agata_88

СообщениеДобавлено: Пт Авг 28, 2009 8:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Prawdopodobnie byś nie dożył Smile
Jerzy Pietrzyk

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 1:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Szanowny Panie Włodzimierzu Kirjanow,
poznałem Pana niedawno w telewizji TVN 24. Dziękuję Panu bardzo za mądre słowa jakie Pan tam wygłosił.

Przede wszystkim chcę na Pana ręce złożyć gorące słowa podziękowania dla Narodu Rosyjskiego i innych narodów byłego Związku Radzieckiego za uratowanie świata przed faszyzmem, a w tym za uratowanie Polski i narodu polskiego przed zupełną zagładą. My Polacy zawdzięczamy Wam Rosjanom nasze obecne istnienie i życie. Zawdzięczamy Wam również obecne polskie Ziemie Zachodnie. Rosja była gwarantem, że te ziemie zostaną przy Polsce. Jak będzie w przyszłości nie wiadomo.

Chciałbym również powiedzieć, że z mojego punktu widzenia, stało się dobrze, że w drugiej połowie września 1939 roku Armia Czerwona zajęła wschodnie tereny Polski i również weszła do krajów bałtyckich. Ze strategicznego punktu widzenia okazało się to zbawienne dla Związku Radzieckiego, Polski i w ogóle świata. W ten sposób Niemcy mieli dalej do Moskwy i do Leningradu.

Wielu współczesnych Polaków myśli o Polsce przedwojennej jakoby ona nie miała żadnych grzechów na sumieniu. Co jest nieprawdą.
Między innymi polski rząd przedwojenny zadawał się z Hitlerem. Napewno musiał mieć z nim jakąś umowę na podstawie której w 1938 roku wszedł do Czechosłowacji na Zaolzie.
Polacy muszą zostać skonfrontowani ze wstydliwą przeszłością.

Swoim tytanicznym wysiłkiem i hekatombą ofiar jakie poniósł w pokonaniu faszyzmu, Związek Radziecki odkupił swoje winy jakie miał wobec Polski i innych narodów we Wschodniej Europie, dokonane z przyczyn ideologicznych. I ci co teraz najgłośniej krzyczą, powinni wiedzieć, że Stalinizm nieszczędził głównie obywateli Związku Radzieckiego.

Jestem Polakiem mieszkającym w Niemczech. Regularnie oglądam Vesti i pierwszy program telewizji rosyjskiej. W drodze do pracy słucham rosyjskich książek dźwiękowych zakupionych w www.audiokniga.ru.
Czyli uczę się języka rosyjskiego i mam nadzieję, że będę mógł kiedyś do Pana napisać po rosyjsku.

Serdecznie Pana pozdrawiam
Спасибо
Jerzy Pietrzyk
golem

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 1:26 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Laughing czy powyższa , "genialna" analiza sytuacji międzynarodowej obejmuje też kwestię Katynia ?

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 2:35 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

golem писал(а):
Laughing czy powyższa , "genialna" analiza sytuacji międzynarodowej obejmuje też kwestię Katynia ?

Chyba nie załapałeś ironii Rolling Eyes
Rain

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 2:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

O Boże, ludzie. Czy sprawa Katynia jest jakąś tajną bronią w Polsce, argumentem ostatecznym? Bez przesady.

Sam nie wiem, o co temu chłopakowi chodzi, ale widocznie życie w Niemczech i brak codziennej antyrosyjskiej propagandy w mediach zupełnie inaczej na ludzi wpływa...

Stąd też moje konkluzja: żeby mieć dobry stosunek do Rosji trzeba mieszkać nie w Polsce!

Co o tym sądzicie?...

Последний раз редактировалось: Rain (Пн Авг 31, 2009 4:21 pm), всего редактировалось 1 раз
golem

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 3:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

O, nieeeeeeee
Sam mam dobry stosunek do Rosji a mieszkam w Polsce Laughing
A co do powyższego postu /Jerzy Pietrzyk/ to razi bezkrytyczne uwielbienie dla Rosji i to akurat tam gdzie nie bardzo ono przystoi. Miłość to piękna rzecz ale ślepa miłość to tragedia. Uważam, że można się przyjaźnić z innym narodem pozostając przy swoich ocenach pewnych wydarzeń historycznych. Nikt nie wymaga od Rosji przyjęcia polskiego punktu widzenia na całą naszą historię /no przynajmniej ja tego nie wymagam Wink/
Co do bliskiej każdemu Rosjaninowi, apologetycznej wersji Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to jasne jest, że to ZSRR niósł główny wysiłek zwalczania faszyzmu. Inaczej może twierdzić jedynie osoba chora na umyśle. Stosowny do tego jest stosunek ludności polskiej i rządu do cmentarzy żołnierzy radzieckich w Polsce co zresztą Putin zauważył.

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 3:43 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

gladius писал(а):
golem писал(а):

Chyba nie załapałeś ironii Rolling Eyes

Oby Wink
gladius

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 3:53 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Stąd też moje konkluzja: żeby mieć dobry stosunek do Rosji trzeba mieszkać nie Polsce!

Co o tym sądzicie?...

Coś w tym jest, łatwo mieć pozytywny stosunek do Rosji, czy dawniej ZSRR w takiej Francji, której ZSRR bezpośrednio nie zagrażało. Albo, dajmy na to, na na Kubie.
Rain

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 4:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

gladius писал(а):
Coś w tym jest, łatwo mieć pozytywny stosunek do Rosji, czy dawniej ZSRR w takiej Francji, której ZSRR bezpośrednio nie zagrażało. Albo, dajmy na to, na na Kubie.

Ja się zgadzam. Wielu z nas mieszkających na stałe w Polsce też ma zupełnie inny stosunek do Ojczyzny właśnie ze względu na to, że z dala wszystko bardzo ładnie wygląda. Ale można usłyszeć (nawet na naszym forum) opinie, że Rosja była i pozostaje wrogiem Polski. Że w przyszłości raczej nic się nie zmieni i jest ona największym zagrożeniem. To już takie podejście skrajne. Można oczywiście nienawidzieć cały czas, można cały czas czekać na wojnę, ale takie fobie nikomu nic dobrego jeszcze nie przyniosły.

Proszę mi wytłumaczyć jak Polacy, naród dla którego chrześciaństwo, wiara, kościół etc. tyle znaczą, mogą nie wiedzieć o przebaczeniu, o pojednaniu, o zgodzie. W końcu Bóg jest miłością itd. Czy Jan Paweł II nie mówił o tym non stop. Czy macie do niego i jego słów jakiś szacunek?...

gladius

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 7:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Ale można usłyszeć (nawet na naszym forum) opinie, że Rosja była i pozostaje wrogiem Polski. Że w przyszłości raczej nic się nie zmieni i jest ona największym zagrożeniem. To już takie podejście skrajne. Można oczywiście nienawidzieć cały czas, można cały czas czekać na wojnę, ale takie fobie nikomu nic dobrego jeszcze nie przyniosły.

Proszę mi wytłumaczyć jak Polacy, naród dla którego chrześciaństwo, wiara, kościół etc. tyle znaczą, mogą nie wiedzieć o przebaczeniu, o pojednaniu, o zgodzie. W końcu Bóg jest miłością itd. Czy Jan Paweł II nie mówił o tym non stop. Czy macie do niego i jego słów jakiś szacunek?...

Mogę pisać o sobie, nie w imieniu narodu. Owszem, uważam, że Rosja jako państwo jest wrogiem Polski ale nie znaczy to, że równocześnie nienawidzę Rosjan i wszystkiego, co rosyjskie. Wręcz przeciwnie, wiele rzeczy, poczynając od języka, lubię. Na Wasze forum też nie trafiłem dlatego, że nienawidzę Rosjan. Natomiast kwestia polityki - czy to historycznej, czy tej współczesnej, to coś zupełnie innego. Niby dlaczego Putin miałby mieć inny stosunek do Polski, niż miał Stalin, Chruszczow czy Breżniew? Rosja jest mocarstwem i jej polityka wobec innych państw, w tym Polski, jest mocarstwowa. Nie mam o to pretensji, zresztą trudno te kwestie rozpatrywać w kategorii pretensji czy obrażania się. Ale też nie ma sensu przyjmować - jak np. Mirek - że Rosja widzi w Polsce partnera.
Druga kwestia to nasza wspólna historia. Nie da się przekreślić tego, co było przez te wszystkie lata. Nie da się zaprzeczyć, że to "dzięki" ZSRR mieliśmy 50 lat komuny, że zniszczono elity i gospodarkę. Marnym pocieszeniem jest to, że komunistyczna władza w ZSRR zrobiła to samo z Rosjanami. A Putin jest bezpośrednim spadkobiercą tradycji ZSRR, przecież to agent KGB. Może kiedyś, kiedy dorośnie pokolenie ludzi wychowanych w innej Polsce i innej Rosji, nie obarczonych spuścizną komuny, coś się poprawi.
Mirek

СообщениеДобавлено: Пн Авг 31, 2009 8:00 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ad Gladius
Rosja jest pierwszą ofiarą komunizmu, daj więc spokój. Nienawiść do Rosji w stylu Macierewiczowsko-Szaniawskim naprawdę się leczy. Naprawdę KGB nie sfałszowało ostatnich wyników totolotka, a polskiej gospodarki nie zniszczyli agenci Moskwy tylko AWS, UW, PiS, SLD, PO, PSL, czyli proamerykany z okrągłego stołu.
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 12:09 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Powiem szczerze, że słyszeć od osoby dorosłej (którą bez wątpienia jesteś Gladiusie) takie słowa na temat Rosji to dla mnie w pewnym sensie szok. Ja mógłbym jeszcze zrozumieć tezę, że Rosja stanowi w pewnym sensie przeciwnika czy konkurenta dla Zachodu ponieważ dużo się mówi o zderzeniu pewnych kultur, pewnych nurtów czy wartości cywilizacyjnych w kontekście konfliktu Wschód-Zachód. Tutaj bez wątpienia Rosja, która wiele zawdzięcza Bizancjum była inna, bardziej brutalna niż Zachód, mniej racjonalna niż Zachód. Z drugiej strony, a kto brutalny nie był. Historia każdego kraju współczesnej Europy to historia podbojów, rozbiorów, wojen itd. Komuś powiodło się bardziej komuś znacznie mniej.

Jeżeli zapomnisz na sekundę, że premier Putin jest akurat byłym kgb-owcem, kim nie jest na 100% prezydent Federacji Rosyjskiej Medwiediew, może się okazać, że specjalnie żadnej wrogości nie ma. Nie ma jej dlatego, że Rosja to nie ZSRR, w którym komuniści mieli założenie, że będą za wszelką cenę eksportować swoją ideologię, którą uważali na zbawienie dla całego globu. Rosja szukająca swojej tożsamości nie tylko nie ma nic do Polski, ale staje do Polski bardziej podobna niż kiedykolwiek. Słyszałeś o globalizacji? Wszyscy jemy te same hamburgery z McDonalda, oglądamy te same filmy z Hollywood. Brendy, marki, sprzęty, muzyka etc. Wszystko jest wszędzie takie same i wszyscy mają teraz jeden cel - zarabiać jak najwięcej kasy. Niektórzy chcą nie tylko zarabiać, ale jak np. USA, zabierać innym ropę i inne surowce, co się nazywa walką ze światowym terroryzmem (kiedyś nazywało się to przyłączaniem landów, jednoczeniem Europy lub pomocą bratnim narodom). Rosja obecnie jest łakomym kąskiem. Może nie produkuje wiele fajnych rzeczy, ale przynajmniej ma w swojej ziemi całą tablicę Mendielejewa.

Jeżeli ktoś chce zamiast handlu, inwestycji czy partnerstwa chce rozwijać swoje fobie jest to naprawdę przykra sprawa.

Proszę mi także powiedzieć, co złego zrobiła Polsce nowa demokratyczna Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego, po roku 1991. Czy znane ci są jakieś konkretne przykłady tej wspomnianej wrogości?

Bo jeżeli chodzi o to, co mówią politycy po obu stronach granicy, mogę cię od razu rozczarować, bo tyle rzeczy, co w Polsce powiedzieli o Rosji źle porównać z tym, co mówili lub pisali o Polsce Rosjanie po prostu się nie da. Prawda jest taka, że w Rosji w ogóle nie myślano i nie mówiono o Polsce. Wiem, że to przykre, ale Polska dawno zniknęła z mapy jakichkolwiek interesów rosyjskich. W Unii wszystko się załatwia z Brukselą lub Niemcami, w NATO wszystko się załatwia z USA lub Anglią. Taka jest prawda...

nauczyciel

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 4:29 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

gladius писал(а):
Może kiedyś, kiedy dorośnie pokolenie ludzi wychowanych w innej Polsce i innej Rosji, nie obarczonych spuścizną komuny, coś się poprawi.

Już jest takie ludzie. Ale wiele z nich (i ja też) chcą żyć jak żyli ich rodzicy, jak żyli zwykly ludzie w ZSSR. Chce sprawiedliwości. I dlatego polityka Putina jest naprawdę popularna w Rosje - on robi coś w rodzaje ZSSR-lite.
A w dużych Rosyjskich spółkach (Gazprom, Lukoil, RZD, FSK, SO-EES) już kilka lat wszystko działają jak w ZSSR. Bo ludzie tego chcą. I młody ludzie też.
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 10:00 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Stąd też moje konkluzja: żeby mieć dobry stosunek do Rosji trzeba mieszkać nie w Polsce!

A ja się nie zgadzam z tym stwierdzeniem (przy czym zaznaczam, że mówię w imieniu pewnej części a nie całego narodu). Nawet nie wiecie jak coraz więcej młodych interesuje się Rosją nie na zasadzie "wroga trzeba znac", ale na zasadzie fascynacji kulturą, historią, językiem, która jest polskiej kulturze bardzo bliska. Ja z tego powodu, między innymi zaczęłam studiowac filologię rosyjską. Rusofobia mi oraz większości moich znajomych jest zupełnie obca.
Rain писал(а):

Uwierz mi, do dziś zadaję sobie to pytanie, niestety nie umiem na nie odpowiedziec...
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 11:13 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nauczyciel писал(а):
Bo ludzie tego chcą. I młody ludzie też.

No właśnie "chcą", a niektórzy Polacy chcieliby mówic Rosjanom co jest dla nich dobre.
Mirek

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 12:20 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No właśnie Smile
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 3:58 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
Nawet nie wiecie jak coraz więcej młodych interesuje się Rosją nie na zasadzie "wroga trzeba znac"

Smile Kochani, Rosjanie i Rosja nie są wrogami Polski...

agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 4:01 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ja nie to miałam na myśli Smile. Niektórzy uważają, że Rosja jest wrogiem Polski, ale (chyba) stanowią oni mniejszośc.
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 4:06 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

No to całe szczęście. Dziękuję Bogu, że nie myliłem się co do ciebie...
agata_88

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 4:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Smile
Może źle się wyraziłam, ale myślałam, że jak użyję cudzysłowu to nie będzie nieporozumień.
Rain

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 6:37 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Very Happy
owlet

СообщениеДобавлено: Вт Сен 01, 2009 10:32 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Powiem szczerze, że słyszeć od osoby dorosłej (którą bez wątpienia jesteś Gladiusie) takie słowa na temat Rosji to dla mnie w pewnym sensie szok.

Wiesz, Rain, ja też czytałam od dorosłych Rosjan wiele rzeczy, które mnie szokowały. Dyskutuję z Rosjanami w Internecie już prawie dwa lata Shocked. Zawsze byłam osobą dosyć idealistyczną i pięknoduchem i byłam nastawiona na pojednanie między narodami, itp. Ale po tych wszystkich dyskusjach chyba wiem co ma na myśli Gladius kiedy pisze:

gladius писал(а):

Natomiast kwestia polityki - czy to historycznej, czy tej współczesnej, to coś zupełnie innego. Niby dlaczego Putin miałby mieć inny stosunek do Polski, niż miał Stalin, Chruszczow czy Breżniew? Rosja jest mocarstwem i jej polityka wobec innych państw, w tym Polski, jest mocarstwowa. Nie mam o to pretensji, zresztą trudno te kwestie rozpatrywać w kategorii pretensji czy obrażania się. Ale też nie ma sensu przyjmować - jak np. Mirek - że Rosja widzi w Polsce partnera.

Z tym „wrogiem” przesadził, ale… Wydaje mi się, że gdyby np. zrobienie jakiejś krzywdy Polsce byłoby w interesie Rosji tak jak Rosja go rozumie, to Rosja by to zrobiła. Nie dlatego, że uważa Polskę za wroga czy że z jakichś niewytłumaczalnych przyczyn chce poszerzać imperialne włości akurat o Polskę.
Mam takie wrażenie nie dzięki lekturze polskich gazet, ale dzięki dyskusjom z Rosjanami.
Generalnie od samego początku te dyskusje to był dla mnie spory szok. Po pewnym czasie myślałam, ze już nic mnie nie zdziwi, bo zdawałam sobie sprawę z przepaści światopoglądowej jaka dzieli Polaków i Rosjan. Ale niedawno pewna dyskusja już kompletnie mnie dobiła. Pewien Rosjanin, dziennikarz z Ufy, który już bodajże kilkanaście lat temu nauczył się j. polskiego żeby w nim czytać, stwierdził, że ZSRR miał prawo na robienie z krajami bloku wschodniego co mu się tylko podobało. A uzasadnił to tak: „Мы имеем на это право, потому что именно мы заплатили более 20 миллионов жизней в войне за выживание и России и Европы в безумии фашизма.” Stwierdził też, że ZSRR miałby pełne prawo na wprowadzenie wojsk do Polski w 1981 roku.
Wobec tego zebrałam kilka cytatów z wypowiedzi tego Rosjanina i stworzyłam oddzielny temat, żeby spytać pozostałych Rosjan co o tym myślą. Właściwie tylko dwie Rosjanki napisały że ZSRR nie miał prawa. Reszta natomiast rozpisywała się o prawie silniejszego i o tym, że nie wolno oceniać historii z punktu widzenia moralności. No i oczywiście były argumenty w stylu „a u Was Murzynów biją”.
Ogólnie rzecz biorąc poraził mnie cynizm i jakaś bezduszność tych wypowiedzi. Jeden Rosjanin nawet napisał, że podczas powstania na Węgrzech w 1956 roku sowieci nie powinni byli stosować wobec Węgrów żadnych norm moralnych. Inny pogląd tego Rosjanina był taki: „ну а Потльша, Чехия и т.д. находились на прямой линии вероятной агрессии НАТО и служили буфером от врагов, поэтому должны были быть покорны - что тут непонятного?Smile”.
To też było „sympatyczne”(o Rosjanach): „Хотя конечно в чём-то Ты прав - мы знаем как заставить колени согнуться, а головы склониться, ну да, мы такие уж какие естьSmile.”

Inny Rosjanin, skądinąd bardzo sympatyczny i bynajmniej nie nienawidzący Polaków napisał, że gdyby Jaruzelski poprosił o interwencję to jako oficer oczywiście pojechałby na „wycieczkę” do Polski i strzelałby do Polaków. On też uważał, że ZSRR słusznie stłumiło powstanie na Węgrzech.
Okazało się też, że prawo krajów do niepodległości to nie jest dla tych Rosjan taka oczywista sprawa.
Zaznaczam, że Ci ludzie to są tacy bardziej umiarkowani, normalni Rosjanie. Przynajmniej w porównaniu do Rosjan z ИноСМИ i ИноФорум. Ci z Inosmi i Inoforum piszą o wiele gorsze rzeczy, ale te poglądy zszokowały mnie dlatego właśnie, że zostały wypowiedziane właśnie przez te osoby, z którymi już od jakiegoś czasu dyskutowałam i myślałam, że są względnie w porządku.
A to są przecież dla Polaków (i nie tylko) podstawowe sprawy!
Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że problem z naszym polsko-rosyjskim dogadaniem się leży nie tylko w polityce, ale też w ludziach. Czasami mam wrażenie, że między nami jest wielka, ziejąca przepaść. Nie mam tu na myśli tylko historię, ale i spojrzenie na świat, na inne kraje, jakieś ogólnoludzkie wartości, itd. Przygnębiające to wszystko... Sad
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 12:08 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Jeśli chodzi o to czy kraje silne zachowują się w stosunki do krajów słabszych jak chcą, to nie mam w tym przypadku najmniejszych wątpliwości. Tak, silny ma zawsze rację, a dopiero później są trybunały, potępienie, wspólne rezolucje i rozprawy w Hadze. Przykładów w historii najnowszej nie brakuje: Jugosławia, Irak, Afganistan...

Jeśli chodzi o poglądy niektórych Polaków, to też słyszę od 20 lat rzeczy w stylu: "szkoda, że Napoleon z wami nie wygrał, mielibyśmy wtedy dobrze", albo "faszyści dużo naszych zabili, ale podczas swojej wizyty w Polsce też dużo Żydów wykosili i za to jesteśmy im bardzo wdzięczni". Co więcej, niektórzy polscy politycy bezapelacyjnie mówią ostatnio rzeczy w stylu: walczmy z Rosją razem. Kto tu jest prawdziwym wrogiem kogo ja już sam nie wiem, ale wnioski się same nasuwają.
Ja bardzo dobrze rozumiem poglądy wielu Rosjan, które bardzo dobrze da się opisać słynnym pojęciem "wielkoruski szowinizm". Zawsze była i pozostanie dominacja i współzależność. Ale polski szowinizm też istnieje od wieków, Polska skutecznie prowadziła wojny i skutecznie mordowała. Przykłady nie są tu potrzebne, bo nie tworzymy wątku wzajemnych oskarżeń narodów.

Każdy kraj może być wrogiem innego kraju. Każdy kraj może innemu krajowi zagrażać. Również dobrze Polacy mogą mówić, że wciąż mają w Europie dwóch podstawowych wrógów: Polskę i Niemcy. Mam nadzieję, że z niemieckimi kretynami (mam na myśli jakichś neo nazi etc) też ktoś rozmawiał na forach i też uważają, że słusznie wszystkich mordowali w przeszłości.

Do czego nas to doprowadzi? To tego, że gdzieś w Polsce będzie więcej przestraszonych i nienawidzących Rosję Gladiusów? Jeżeli mówimy o strachu mam pytanie: Co przeciętny Polak jest skłonny zrobić, żeby Rosja przestała być zagrożeniem? Czy potrafi przebaczyć? Czy może potrafi jakoś inaczej na nią patrzeć. Rosja z mapy świata nie zniknie ani jutro, ani za 100 lat, to gwarantuje. Próbujcie ją zrozumieć, próbujcie uwierzyć w to, że nowa demokratyczna droga, na której się znajdujemy będzie gwarancją pokoju na długie lata. Bo NATO albo jakieś nowe pakty tego pokoju na pewno nam nie zapewnią...

nauczyciel

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 4:12 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Rosja z mapy świata nie zniknie ani jutro, ani za 100 lat, to gwarantuje

Wszystko jest możliwie.
Na przykład na Urale już 20 lat twierdzi o wolności od Rosji, w Jekatierinburgie jest muzeum Repuliki Uralskiej.
Również mówią o niezależności w Tatarstanie, Tuwie, Saha i innych regionach.
agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 7:48 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

owlet писал(а):
Generalnie od samego początku te dyskusje to był dla mnie spory szok. Po pewnym czasie myślałam, ze już nic mnie nie zdziwi, bo zdawałam sobie sprawę z przepaści światopoglądowej jaka dzieli Polaków i Rosjan. Ale niedawno pewna dyskusja już kompletnie mnie dobiła. Pewien Rosjanin, dziennikarz z Ufy, który już bodajże kilkanaście lat temu nauczył się j. polskiego żeby w nim czytać, stwierdził, że ZSRR miał prawo na robienie z krajami bloku wschodniego co mu się tylko podobało. A uzasadnił to tak: „Мы имеем на это право, потому что именно мы заплатили более 20 миллионов жизней в войне за выживание и России и Европы в безумии фашизма.” Stwierdził też, że ZSRR miałby pełne prawo na wprowadzenie wojsk do Polski w 1981 roku.

Szowiniści się znajdą wszędzie i dyskusja z nimi nie ma sensu. Lepiej patrzec na pozytywne przykłady i postawic na dialog między otwartymi ludźmi, których jest wiele.
Rain писал(а):
Do czego nas to doprowadzi? To tego, że gdzieś w Polsce będzie więcej przestraszonych i nienawidzących Rosję Gladiusów? Jeżeli mówimy o strachu mam pytanie: Co przeciętny Polak jest skłonny zrobić, żeby Rosja przestała być zagrożeniem? Czy potrafi przebaczyć? Czy może potrafi jakoś inaczej na nią patrzeć. Rosja z mapy świata nie zniknie ani jutro, ani za 100 lat, to gwarantuje. Próbujcie ją zrozumieć, próbujcie uwierzyć w to, że nowa demokratyczna droga, na której się znajdujemy będzie gwarancją pokoju na długie lata. Bo NATO albo jakieś nowe pakty tego pokoju na pewno nam nie zapewnią...

Jakiś czas temu byłam na ciekawym wykładzie, na którym profesor stwierdził, że błędem wielu polskich polityków jest to, że mówią co Rosja powinna zrobic żeby dojśc do demokracji - np. wejśc do UE czy NATO. A przecież nikt nie zastanawia się czego chcą Rosjanie, czy model zachodniej demokracji im odpowiada. Niektórzy Polacy niestety traktują Rosjan jak zacofany naród, który trzeba na siłę oświecic i nic dziwnego, że takie myślenie spotyka się ze sprzeciwem.
gladius

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 8:26 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain - a czemu Ty uważasz, że ja nienawidzę Rosji? Rolling Eyes
Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:18 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

gladius писал(а):
Rain - a czemu Ty uważasz, że ja nienawidzę Rosji?

Będę jednym z najbardziej szczęśliwych ludzi na świecie, jeżeli się dzisiaj dowiem, że żadnej nienawiści do Rosji u ciebie nie ma. Po prostu wyciągam wnioski. Jak nasze państwa są wrogami, to i narody są wrogami (bo na Putina to właśnie my głosujemy). Jak jesteśmy wrogami to strach czy antagoniz powinne być rzeczami naturalnymi. Chcę się mylić... Bardzo chcę...

Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:27 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nauczyciel писал(а):
Wszystko jest możliwie.
Na przykład na Urale już 20 lat twierdzi o wolności od Rosji, w Jekatierinburgie jest muzeum Repuliki Uralskiej. Również mówią o niezależności w Tatarstanie, Tuwie, Saha i innych regionach.

Ja wiem, że rozpad Rosji to bardzo słodkie marzenie Zachodu i być może wielu Polaków, ale z historii wiem, że Rosja miała jeszcze gorsze okresy, kiedy był totalny głód, a ludzi jednocześnie mordowano milionami. Jeżeli w polityce zachowa się twarda ręka Putina i taki kurs jak dzisiaj na pewno przetrwamy i zachowamy suwerenność całego pańśtwa...

agata_88 писал(а):
Szowiniści się znajdą wszędzie i dyskusja z nimi nie ma sensu. Lepiej patrzec na pozytywne przykłady i postawic na dialog między otwartymi ludźmi, których jest wiele.

W tym przypadku niestety autorka postu wyciąga w wnioski na podstawie rozmów na forum z ludźmi o skrajnych poglądach. Kto wie, może mieszkając w Rosji odpowiedziałbym Polakowi na forum tak samo, że zawsze mieliśmy rację i, że mordy to tylko metoda, efekt uboczny rozwoju imperium. Na naszym forum tez z łatwością można spotkać się z takimi opiniami. Przynajmniej trzech rosyjskich uczestników powie dokładnie to samo o każdej porze dnia lub nocy...

agata_88 писал(а):
Jakiś czas temu byłam na ciekawym wykładzie, na którym profesor stwierdził, że błędem wielu polskich polityków jest to, że mówią co Rosja powinna zrobic żeby dojśc do demokracji - np. wejśc do UE czy NATO. A przecież nikt nie zastanawia się czego chcą Rosjanie, czy model zachodniej demokracji im odpowiada. Niektórzy Polacy niestety traktują Rosjan jak zacofany naród, który trzeba na siłę oświecic i nic dziwnego, że takie myślenie spotyka się ze sprzeciwem.

Problem polega na tym, że takich dalekoidących planów wobec Rosji Zachód nigdy nie miał. To, że Rosja jest pod wieloma względami zacofana nie ulega wątpliwości, komunizm zrobił swoje. A co się robi z takimi zacofanymi, mającymi zasoby. Wojny kolonialne są jedyną słuszną metodą. Jaj powiedziała w swoim czasie Condoleezza Rice: "To bardzo niesprawiedliwe, że tyle surowców ma tylko jeden kraj"...

Rain

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 11:39 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

"Zapraszając Putina nikt nie oczekiwał, że będzie klękać"
DEBATA "BITWA O PAMIĘĆ 1939-2009"

Wersja skrócona: http://www.tvn24.pl/-1,1617103.1,0,1,zapraszajac-putina-nikt-nie-oczekiwal--ze-bedzie-klekac,wiadomosc.html

Pełna wersja programu: http://rutube.ru/tracks/2324206.html?v=18cf4801416c23be1c5295006c0e2def

Последний раз редактировалось: Rain (Чт Сен 03, 2009 12:33 am), всего редактировалось 1 раз
agata_88

СообщениеДобавлено: Ср Сен 02, 2009 1:45 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):

Problem polega na tym, że takich dalekoidących planów wobec Rosji Zachód nigdy nie miał. To, że Rosja jest pod wieloma względami zacofana nie ulega wątpliwości, komunizm zrobił swoje

No niestety tego co komunizm zrobił nie da się szybko i łatwo odwrócic..
Rain писал(а):
Kto wie, może mieszkając w Rosji odpowiedziałbym Polakowi na forum tak samo, że zawsze mieliśmy rację i, że mordy to tylko metoda, efekt uboczny rozwoju imperium. Na naszym forum tez z łatwością można spotkać się z takimi opiniami. Przynajmniej trzech rosyjskich uczestników powie dokładnie to samo o każdej porze dnia lub nocy...

Eh...
Rain писал(а):
Pełna wersja programu już wkrótce!

To czekam bo ten fragment za szybko się skończył Smile
Rain

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 12:37 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

agata_88 писал(а):
To czekam bo ten fragment za szybko się skończył

Dwa poprzednie programy z TVN-24 już są dostępne w wersjach pełnych lub prawie pełnych...

agata_88

СообщениеДобавлено: Чт Сен 03, 2009 7:49 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rain писал(а):
Dwa poprzednie programy z TVN-24 już są dostępne w wersjach pełnych lub prawie pełnych...

Dzięki za info Smile, pooglądam.
Rain

СообщениеДобавлено: Пт Сен 04, 2009 1:22 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Radio Trójka. 31.008.2009
Druga Wojna Światowa, Pakt Mołotow-Ribbentrop

Słuchać: http://www.rosjanie.pl/video/sound/kirianow_trojka_31.08.2009.wma

Reengo

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2009 5:54 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dlaczego wszyscy w Polsce nie mogą być tak normalni jak Ciosek?
Mirek

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2009 7:04 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dlaczego wszyscy w Rosji nie mogą być tak normalni jak Pokemony?
Екатерина Олеговна

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2009 7:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Bo Pokemony to nie Rosjanie.
Mirek

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2009 7:15 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Dzięki za info Smile
A czemu My, Polacy mielibyśmy być jak PZPRowiec Ciosek?
jur

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2009 8:42 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

warto przeczytać http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=artykul&id=12419
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Поговорим о Польше -> Polska Prasa / Dowolne media po polsku Часовой пояс: GMT + 1
На страницу Пред.  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  След.
Страница 3 из 11

Перейти: